Hned na začátek se musím přiznat, že jsem vlastně nikdy blog psát nechtěla. Už několik let sleduju pár blogerek (většinou blogy píšou holky) a říkám si, jak je to hezký, ale není o nic pro mě. Ale v poslední době nějak víc a víc cítím, že potřebuju sdělit širšímu světu, jak to v tom obyčejném a normálním veganském životě chodí.

Nejde o to někoho poučovat nebo přesvědčovat, to jsem nikdy nedělala a dělat nebudu. Mám poslední dobou pocit, že lidi začínají o světě, planetě i jich samotných přemýšlet jinak. Přemýšlí v jiných souvislostech a spousta lidí si začala uvědomovat, jak důležité je udělat nějakou změnu. Planeta se topí v plastech, klimatické změny a výkyvy počasí jsou téměř na denním pořádku, půlka světa hladoví a druhá půlka je obézní a civilizační nemoci jsou všude kolem nás.

Jak to celé souvisí s veganstvím?

Všechno souvisí se vším a je potřeba se na svým chováním a jednáním zamyslet. Co jíme, ovlivňuje naše zdraví. Co jíme, má dapad na ekosystém a planetu jako takovou. Takže pro mě byl přechod na veganství začátkem nové etapy mého života, a to v daleko širších souvislosech, než jen změna jídla. Ovšem rozhodně není potřeba změnit všechno od základů ze dne na den. To ani nejde a jen by vás to za pár dní otrávilo a odradilo.

Začala jsem psát blog, protože tak nějak cítím, že hodně lidí neví, kde začít a mým snem je, ukázat lidem, že malé krůčky a malé změny mohou vést k velkým výsledkům. Nedávno jsem četla příspěvek jedné slečny na facebooku ve veganské skupině, že je zoufalá a nešťastná, protože nemůže změnit svět. Protože i když je vegan, tak žije ve městě a musí kupovat ovoce a zeleninu, která se pěstuje na polích, kdy při orbě a sklizni umírají zvířata a pole jsou hnojena (v tom lepším případě) hnojem z velkochovů a to není fér a ona to nechce podporovat.

Určitě se tím hodně trápí, ale já si myslím, že každý jeden člověk může mít velký dopad na okolní svět. Jasně, že nezměníme všechno a vždy zanecháme nějakou „stopu“. Kompletní změna by šla jedině, když si koupíme velký pozemek s jeskyní, kde si budeme všechno pěstovat sami a budeme fungovat mimo systém, ale to asi není to správné řešení.

Taky nedělám všechno správně a pořád se učím, ale už se veganstvím a změnou postoje k přírodě zabývám řadu let a moc ráda vám ukážu, čím vším jsem si prošla, co jsem sama vyzkoušela, co u mě funguje a co ne. Ráda vás budu provázet krůček po krůčku ke zdravějšímu a spokojenějšímu životu.

Sledujte prosím i můj Facebook a Instagram.

Vaše Zuza

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.